Çay Saati Sohbetleri 2018-1
15 Mayıs 2018
Etiler

Le Cordon Bleu İstanbul Çay Saati Sohbetleri’nin bu yıl ilk konuğu Beyaz Fırın 5’inci kuşak yöneticisi ve Le Cordon Bleu Paris mezunumuz Nathalie Stoyanof Suda oldu.

Beyaz Fırın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Le Cordon Bleu İstanbul Master Şefi Richard Vacher ile Beyaz Fırın beşinci kuşak yöneticisi Nathalie Stoyanof Suda “Gastronomide Geleneksel Yenilikçi Yaklaşım” konusundaki düşüncelerini ve çalışmalarını yemek ve mutfak tutkunlarının yanı sıra medyanın Gastronomi ve Gurme yazarları, Sosyal Medya bloggerları ve sektörün önemli temsilcileri ile paylaştı.

1836’da Balat’da ilk açılan fırın’dan bugüne Beyaz Fırın tarafından orijinal reçetesine sadık kalarak yenilenen tarihi ve geleneksel ürünleri hakkında bilgi veren Nathalie Stoyanof Suda, bir şef, bir yönetici ve bir mutfak tutkunu olarak, Beyaz Fırın menülerinde “Geleneksel” ve “Yenilikçi” yaklaşımı nasıl sürdürdüklerini örneklerle ve yaşanmış hikayelerle anlatırken İki asırdır vazgeçilmezler arasında olan Acıbadem, Paskalya Çöreği, 80’lerin başında Beyaz Fırın’ın tanıştırdığı ve hala en sevilen ürünleri arasında yer alan Patatesli Sarma konuklara sevris edildi.

Le Cordon Bleu Master Şefi Richard Vacher de "1895’de kurulmuş olan Le Cordon Bleu, “opera”; ekler ve milföy gibi çeşitli geleneksel reçeteleri kullanarak temel teknikleri öğreten ve geleneksel Fransız pastacılığına saygı gösteren bir kurumdur. Bu temel tekniklerin yanı sıra okulda verilen eğitim, tüm öğrencilerin; modern teknoloji ve araçlardan faydalanarak ve pastacılığın evrimleşmesini takip ederek, kendi yaratıcılıklarını kullanmalarına ve gelişimlerine fırsat tanır. Öğrenciler, eğitmen şeflerinin rehberliği ve deneyimi ile, çikolata ve şeker heykellerinden, tatlı ve pastalara kadar bir çok çalışmalarında hayal güçlerini serbestçe bırakıp, tekniklerin sınırlarını zorlarlar. Gelenek ve yenilikçilik aynı anda var olabilen iki olgudur" şeklindeki konuşmasında Le Cordon Bleu geleneksel eğitimine getirdikleri yenilikçi yaklaşımdan bahsetti.