Gastronomi Trendleri 2018
18 Ocak 2018
Fransa Sarayı

Mutfakta prestijin ve mükemmelliğin simgesi Le Cordon Bleu’nün ünlü mezun şefleri ve kanaat önderleri 2018 yılının gastronomi trendlerini sektörle paylaştı.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Fransa Başkonsolosu Bertrand Buchwalter diplomaside gastronominin önemini vurguladı. Ardından söz alan Şef Erich Ruppen, yaşam stillerinin trendleri nasıl etkilediğine değindi. Konuşmacılardan Aylin Yazıcıoğlu; 21. yüzyıl kontrolsüz tüketim alışkanlığına karşı alınabilecek önlemlerin üzerinde dururken, Umut Karakuş kurmuş olduğu baharat kütüphanesini, Tolga Özkaya ise son zamanlarda gittikçe popülerleşen parti yiyeceklerindeki rafinasyon ve görsel sunumlarda değişiklikleri ve 2018 trendlerinin catering ve otellerde nasıl işleneceğinin altını çizdi. Gastronomi ve seyahati bir çatı altında buluşturan Selin Ekim, yükselen gastronomi turizmi ve gastro seyahat noktalarına değindi. Unsuz ve yağsız ürünlerin tercih edilmesi üzerinde duran Ali İhsan Pirgan, ilerleyen zamanlarda hayatımızda daha büyük bir yere sahip olacaklarını belirtti. Barış Çelenay ise sağlıklı beslenmeye gösterilen önem nedeniyle küçülen porsiyonlardan bahsetti. Asya mutfağının yükselişi üzerine konuşan Paris Le Cordon Bleu mezunu Pierre Dutaret 2018’de ağırlama sektörünün gerekliliklerini belirterek, konuklara ileriye dönük ipuçlarını iletti.

Paris Le Cordon Bleu mezunu olan ve Paris’te Tayvan Mutfağı’nın resmi gastronomi elçisi olarak ülkesini de temsil eden Tayvan-Fransız füzyon restoranı Zaoka’nın kurucu-şefi Christina Huang;  gastronominin gün geçtikçe daha fazla ülkede ARGE çalışmalarına konu olduğunu, hybrid tatların gelişimini ve atıkların ön plana çıktığını belirterek dünyadaki gastronomi trendlerini katılımcılarla paylaştı.

Fransa Sarayı’nda ikincisi gerçekleşen Gastronomi Trendleri Buluşması gastronomi sektöründeki yenilikleri mercek altına aldı. Le Cordon Bleu Yönetici Eğitmen Şefi Erich Ruppen, Nicole’un sahibi ve Executive Şefi Aylin Yazıcıoğlu, The Marmara Collection Taksim ve Esma Sultan Yalısı Executive Şefi Tolga Özkaya, Sour&Sweet Artisan Bakery kurucusu Ali İhsan Pirgan, Minimosini Patisserie sahibi Barış Çelenay, Influencer Selin Ekim, Fairmont Quasar İstanbul Aila’nın Şefi Umut Karakuş; Farago, French Paradox; Duck and Champagne,  Candelma gibi restoranların kurucu ortağı Şef Pierre Dutaret ve Paris’teki Zaoka Restoran’ın kurucu Şefi Christina Huang ’ın katılımıyla yapılan buluşmada Le Cordon Bleu şefleri ve mezunları trendleri ve sektörün yönelimini paylaşıp değerlendirdi.