Arnaud Declercq
Arnaud Declercq
Eğitmen Şef

Şef Arnaud Declercq   1990 yılında Lycee Hotelier De Marseille’den  CAP BEP ve  BTH sertifikalarını alarak mezun olmuştur. Kariyerine Güney Fransa bölgesindeki  iki Michelin yıldızlı restoranlar  Hiely-Lucullus  Avignon’da  ve yine  Aix En Provence’daki  Le Clos De La Violette’de başlamıştır. Askerlik görevini Ecole Superieure de Guerre Mavale’de tamamlamış ve Amiral D’oleon ve Duval’e yemek pişirmiştir. Kariyerine Paris’teki ünlü Guy Savoy grubunun restoran ve bistrolarında devam etmiştir. Sonraki yıllarda Şef  ülkesinden ayrılarak Suudi Arabistan’da  La Nuit D’or adlı klasik Fransız restoranının açılışında Sous Şef olarak görev almıştır. Declercq ayrıca İtalyan, Lübnan ve füzyon mutfağı restoranlarının konsept ve menülerini geliştirmiştir. 2009 yılında yine Leylat grubunun  catering & traiteur bölümüne Executive Şef olarak atanmış ve yaklaşık 1500 konuktan oluşan davetlerde Sudi Kraliyet ailesine, onların VIP konuklarına ve dünyanın farklı ülkelerinin Başkan ve Cumhurbaşkanlarına (Jimmy Carter, Bill Clinton, Tony Blair, Elmmut Kohl, Bush, Brunei Sultanı , Katar Emiri gibi) hizmet vermiştir.

2013’de tekrar Fransa’ya dönerek Istre şehrinde kendi restoranını açmış ve 2015 yılında Le Cordon Bleu takımına katılmıştır.

O tarihten bu yana ise, Şef Arnaud 25 yıllık deneyimini Le Cordon Bleu İstanbul da öğrencileri ile paylaşmaya devam etmektedir.